وب سایت چیست؟

وب سایت چیست؟

وب سایت چیست؟

تعریف

"وب سایت" یا به اختصار "سایت" مجموعه‌ای از صفحات وب یا اینترنتی است که در کنار یکدیگر روی نام دامنه‌ای خاص اطلاعات و خدماتی را برای مراجعه کنندگان ارائه می‌کنند. انواع محتوای موجود در این صفحات وب می‌تواند متنی، تصویری، فیلم، صوت و ترکیبی از موارد فوق باشد.
هر وب سایت، یک نرم‌افزار است که روی یک سرور یا هاست، میزبانی می‌شود و مخاطبان با استفاده از شبکه‌ی اینترنت و تایپ نشانی اینترنتی سایت( دامنه یا دامین) به آن دسترسی پیدا می‌کنند.

انواع وب سایت ها

وب سایت ها انواع بسیار زیادی دارند، اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی را انجام بدهیم باید بگوییم که به طور کلی آنها از نظر محتوا به ۹ دسته تقسیم می شوند:

  •     خبری یا اطلاع رسانی
  •     فروشگاهی
  •     آموزشی
  •     شخصی
  •     تجاری
  •     تفریحی
  •     علمی
  •     شبکه های اجتماعی
  •     سرویس دهنده

البته دسته بندی های بی شماری وجود دارد و در اینجا به طورکلی آنها را تقسیم بندی کردیم.

معمولا وب سایت ها از نظر ساختاری به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

وب سایت استاتیک
یک وب سایت استاتیک، مجموعه‌ای از صفحات است که در هنگام طراحی سایت، بدون قابلیت تغییر آماده‌سازی می‌شوند و عینا به سرور یا هاست منتقل می‌شوند. انجام تغییرات در یک سایت استاتیک به تخصص فنی برنامه‌نویسی و صرف زمانی نسبتا زیاد نیازمند است.

وب سایت داینامیک
یک وب سایت دایتامیک یک نرم‌افزار هوشمند است که بخش‌هایی را برای مدیریت صفحات، اضافه و کم کردن آن‌ها و انجام تغییرات در وبسایت در اختیار مدیر سایت قرار می‌دهد. یک وب سایت داینامیک در شرایط مختلف توانایی تصمیم‌گیری و واکنش دارد و می‌تواند محتواهایی متفاوت برای هر مراجعه کننده به نمایش درآورد.

دامنه یا دامین یا آدرس اینترنتی

هر سایت اینترنتی با یک نشانی اینترنتی یا دامنه شناسایی می‌شود. دامنه تشکیل شده از یک نام و یک پسوند است. برای مثال "google.com" یا "sitena.ir"، وقتی کاربر در مرورگر اینترنتی (مثل فایرفاکس، کروم و..) این آدرس را وارد نماید به سایت شما هدایت خواهد شد.


هاست یا میزبان اینترنتی

میزبان اینترنتی یا هاست یا سرور، یک کامپیوتر معمولا پرقدرت است که در شبکه‌ی اینترنت قرار دارد و وظیفه‌ی پاسخگویی به درخواست‌های ارسال شده از مرورگرها و ارسال پاسخ لازم به آن‌ها را بر عهده دارد. برای در اختیار داشتن یک سایت اینترنتی، خرید یا اجاره کردن یک هاست الزامی است. پس از در اختیار گرفتن هاست و خرید دامنه، می‌توان اطلاعات وب سایت را که توسط طراح سایت آماده شده است، در اینترنت قابل دسترس همگان قرار داد.

هاست چیست؟

چگونه می‌توان یک سایت طراحی کرد؟

طراحی سایت علاوه بر نیاز به دامنه و هاست، به یک طراح گرافیست برای طراحی قالب سایت، یک تحلیل‌گر فنی برای طراحی ساختار سایت، یک برنامه‌نویس برای طراحی محتوای فنی سایت و یک متخصص مرتبط برای ایجاد محتوای اصلی سایت نیازمند است.

چگونه می‌توان یک سایت طراحی کرد؟

علاوه بر این، موفقیت یک سایت اینترنتی، به افراد دیگری مانند متخصص سئو، متخصص بازاریابی، متخصص بازاریابی اینترنتی، متخصص امنیتی و پشتیبان فنی و پشتیبان محتوایی نیازمند است.

سایت ساز سایتنا تمام مراحل و امور طراحی وب سایت را برای شما انجام خواهد داد و شما بدون نیاز به هیچ دانش فنی از موارد ذکر شده در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه صاحب یک سایت کاملا پویا و حرفه ای خواهید شد.


سایتنا

تصویر امنیتی

سایتنا یک سایت ساز کاملا بومی می باشد که به شما امکان می دهد سایت خودتان را در کمتر از چند دقیقه ایجاد کنید...
همین حالا شروع کنید